SPODBUJANJE BRALNE PISMENOSTI V PODALJŠANEM BIVANJU

V oddelkih podaljšanega bivanja smo z učiteljicami v letošnjem šolskem letu izbirale dejavnosti, ki so spodbujale bralno pismenost pri učencih. Poleg bralnih nalog in različnih pogovorov o besedilih, smo tudi motivirale učence, da so brali zgodbe svojim sošolcem.  Starejši učenci pa so prišli v nižje razrede in prebirali zgodbe po delih mlajšim učencem. Po branju in poslušanju so učenci svoje vtise lahko ilustrirali v zvezku za podaljšano bivanje ali pa napisali svoj zaključek zgodbe.

V oddelku podaljšanega bivanja 1. razreda smo prebirali zgodbe Neže Maurer iz knjige Koruzni punčki. Spoznali smo literarni lik Mokico. Učenci so izdelali Mokice – lutke iz ličja in, da ne bo Mokica osamljena, se ji je pridružil še Mokec. Podala sta se na pot domišljije in potovala po gozdovih in gradovih, praznovala rojstni dan s prijatelji, se učila plavati, jahati, se na poti tudi izgubila, srečala različne živali, na koncu sta postala bogata…  Zgodbe so učenci v svojih knjižicah  ilustrirali, nekateri  so tudi zapisali. Vsi pa so pripovedovali  svojo zgodbico  sošolcem, tako da je spregovorila njihova lutka.  Učenci so  lutke in knjižice nesli domov in pripovedovali svoje zgodbe tudi svojih najbližjim.

Zapisala: Mateja Vuga

ZADIŠALO JE PO KRUHU

Učenci 1. a in 1. b razreda smo sodelovali pri projektu »Moja domovina – Od zrna do kruha«, ki ga je razpisalo kulturno naravoslovno društvo Naša zemlja. Na natečaju smo sodelovali z likovnim izdelkom, ki smo ga poimenovali Krušna peč. Učenci so iz slanega testa izdelali vsak svoj primer krušne peči. Spoznavali smo delo kmeta, mlinarja, peka in pečarja. Ko so učenci osvojili znanje, kako se pride od zrna do kruha, smo si nadeli predpasnike in skupaj spekli kruh. Bil je zelo okusen, zato smo ga hitro pojedli.

Na natečaju so pridobili priznanje naslednji učenci: Jasna in Vesna Podešva ter Nejc Ropič iz 1. a, Manca Blatnik, Nina Polanc in Ula Kalin iz 1.b.

 

Mateja Vuga

Orodna vrstica za dostopnost