Teden otroka
Teden otroka. Sestavljen iz delčkov posebnosti, zanimivosti, ustvarjalnosti, skratka vesel, kot so veseli in srečni naši otroci. Včasih pa je sreča lahko le navidezna in se odraža le na obrazu. V notranjosti pa srček bije hitreje in išče pot iz labirinta strahu. Ne pustimo, da se strah nabira v otroku, in ne dovolimo, da so strahovi med nami.
V ta namen smo našo učilnico spremenili v ustvarjalnico Bavbav. Igrali smo se bavbavske igre in iskali bavbavske pare. Prebrali smo pravljico z naslovom Bavbav in se naučili bavbavsko zarotitev. Izdelali smo bavbave, ki nam bodo dali moč, ko se skozi okno priplazi tema in se razlije po prostoru.
Naj topel objem, prijazna beseda, spodbuda in dokaz, da je strah le v nas samih, popelje otroka v svet brez strahov.
Prvošolci so svojo ustvarjalnost izražali pri učenju novega plesa Robotek. Prijazen, a navihan je ta mali škrat … Učenci so svoje iskrive očke in gibčna telesa zavrteli v ritmu ter melodiji in se preprosto imeli lepo.
Jesensko razposajeni drugošolci so teden otroka zaključili z likovno delavnico na prostem. Po opazovanju naravnih sprememb v šolskem parku so oblikovali kolažna drevesa ter z njimi okrasili stavbo ena. Izkoristili smo še sončen jesenski dan in teden otroka zaključili s športnimi igrami.
Tretješolci so teden otroka zaključili z naravoslovno obarvano delavnico v okolici stavbe dva, kjer so prepoznavali drevesa in o njih raziskovali zanimivosti. Ugotovili so, da lahko o drevesih izvedo marsikaj.
Ali ste vedeli, da:
– ima macesnova smola zdravilne učinke, ravno tako tudi iz nje pridelan terpentin, ki se uporablja pri zdravljenju pljučnih bolezni, bolezni mehurja in gonoreje,
– po ljudskem verovanju v macesnovih gozdovih domujejo gozdne vile; ker so človeku naklonjene, ne smemo uničiti njihovega domovanja,
– je breza na Finskem nacionalno drevo in tesno povezana s številnimi običaji in vsakodnevnimi opravili,
– v Rusiji breza simbolizira pomlad in dekleta,
– so Kelti verjeli, da breza odvrača zlo in čarovnijo ter so jo uporabljali pri pokopavanju umrlih,
– je breza zaščitni simbol življenja in smrti ter je povezana z Luno in Soncem,
– ima lipovo cvetje številne zdravilne lastnosti, zato ga nabiramo in sušimo za čaj,
– imajo lipo radi čebelarji, saj je zelo medonosna drevesna vrsta,
– so se v starih časih pod lipami zbrali starešine rodovne skupnosti in razpravljali o pomembnih rečeh, saj so stari Slovani verjeli, da se mora pod lipo govoriti le resnico,
– v vzhodni mitologiji je bor simbol nesmrtnosti, ki ga razlagamo s trajnostjo iglic in smole,
– na Kitajskem bor simbolizira nesmrtnost, zato ga uporabljajo za gradnjo šintoističnih templjev in izdelavo obrednih pripomočkov; je tudi simbol odločnosti in pričakovanja.
Učenci četrtih razredov smo teden otroka obeležili tako, da smo svoje delovne roke preizkusili še v kuhinji. Skupaj smo spekli pito. Preden smo se posladkali in je po šoli že zadišalo iz pečice, pa smo naše obraze narisali na okrogle kamenčke. Vsak učenec je tako obogatil skupen mozaik.
Petošolci pa so konec tedna otroka obeležili športno. Na šolskem igrišču so potekale različne delavnice z žogo, kjer so preverili svoje znanje in spretnosti. Nekateri med njimi so se zelo odrezali.
Učitelji oddelkov podaljšanega bivanja